TURİZMCİLER BİLECİK’TE BULUŞTU

Bilecik’in tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Bilecik Valiliği koordinasyonunda, Bilecik Belediyesi ile işbirliği içinde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından İnfo Gezi Programı kapsamında turizmciler Bilecik’te buluştu.

TURİZMCİLER BİLECİK’TE BULUŞTU

Bilecik’in tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Bilecik Valiliği koordinasyonunda, Bilecik Belediyesi ile işbirliği içinde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından İnfo Gezi Programı kapsamında turizmciler Bilecik’te buluştu.

31 Mart 2016 Perşembe 12:09
1573 Okunma
TURİZMCİLER BİLECİK’TE BULUŞTU

Bilecik’in tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Bilecik Valiliği koordinasyonunda, Bilecik Belediyesi ile işbirliği içinde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından İnfo Gezi Programı kapsamında turizmciler Bilecik’te buluştu.

 

 

  İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, İzmit, Çanakkale'den gelen tur acentaları ve serbest çalışan kokartlı tur rehberlerini 3 gün boyunca İnfo Gezi Programı kapsamında Bilecik’in tarihi yerlerini gezme fırsatı buldular. Osmanlı Devletinin kurulduğu Bilecik'in tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yetkililer tarafınca tur rehberlerine anlatıldı. Üç günlük gezi sonrası Bilecik Pelitözü Göleti Çınar Bahçe’de tur acentaları ve serbest çalışan kokartlı tur rehberleri ile protokol üyeleri değerlendirme toplantısı yaptı.

 

 

Toplantıya, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun, BEBKA Genel Sekreteri  Tamer Değirmenci’nin yanı sıra Bilecik'e gelen tur acentaları ve serbest çalışan kokartlı tur rehberleri katıldı.


 

Üç günlük gezi sonrası Bilecik Pelitözü Göleti Çınar Bahçe’de tur acentaları ve serbest çalışan kokartlı tur rehberleri değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun, BEBKA Genel Sekreteri  Tamer Değirmenci’nin yanı sıra Bilecik'e gelen tur acentaları ve serbest çalışan kokartlı tur rehberleri katıldı.

 

 

  “BİLECİK'E GELECEK OLAN MİSAFİRLER İÇİN DE EKSİK KISIMLARIMIZI TAMAMLIYORUZ”

 

  Toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, Bilecik’te turizm konusunda güzel hazırlıkların olduğunu belirtti. Değirmenci, “Bilecik'in kuruluş ve kurtuluştan kaynaklanan kültürel ve tarihi değeri, doğal yapısından kaynaklanan hem doğal yaşam hem de doğa sporlarına yönelik olan potansiyeli çok önemli bir konumda.

 

 

En son yapılan ulaşım yatırımlarıyla beraber Bilecik'in zaten ulaşılabilir olan durumu daha da ileriye taşınmış oldu. Bu potansiyelleri önümüzdeki dönemlerde artık gerçek hayata ve turizm değerleri olarak ilin ekonomisine kazandırmak istiyoruz. Bu anlamda da hem genel tanıtımla hem de noktasal tanıtımla ilin bilinirliğini arttırmak adına çalışmalar yapıyoruz. Bilecik'e gelecek olan misafirler için de eksik kısımlarımızı tamamlıyoruz.

 

 

Acentelere, turizm şirketlerine tanıtmaktan sa Bilecik'i tanıtacak olan sizlere şehrimizi göstermenin daha önemli olduğunu düşündük ve böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Bilecik'i yerinde görmeniz, anlamanız bizim için oldukça önemli. Biz bu geziden sonra da sizlerle iletişim halinde olacağız. Sizlerde bizlere objektif eleştirilerinizi söylerseniz bizde eksiklerimizi görüp, geliştirmek adına çalışırız. İnşallah önümüzdeki dönemlerde sizleri buralarda misafir gruplarıyla birlikte görmek isteriz” dedi.

 

 

  “BUNCA YILDIR BİLECİK'E YETERLİ ÖNEMİ VE İLGİYİ VERMEDİĞİMİ HİSSETTİM”

 

  İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Ercan konuşmasına turizmin önemli bir sektör olduğunu anlatarak,”Bizler mesleğimiz gereğince gerek yurt dışı gerek yurt içi birçok yeri biliyoruz. Bu bildiğimiz yerler genelde nerdeyse 50-60 yıldır bütün Dünyanın bildiği yerler. Bunca yıldır Bilecik'e yeterli önemi ve ilgiyi vermediğimi hissettim. Bilecik yakın zamanlarda adını duyurabilmiş bir ilimiz.

 

 

Bu da kendi tarihimize duyduğumuz önemle Osmanlı Tarihi’nin tekrardan ön plana çıkmasıyla oldu. Ben üç gün içerisinde şunu gördüm ki Bilecik üç büyük ilin ortasında kritik bir yerde olmasına rağmen turizmden hak ettiği değeri alamamış. Defalarca bu şehrin içerisinden geçtik fakat bende gerektiği değeri veremedim. Çok güzel değerler varmış umarım bu üç günde görmüş olduğumuz donanımlar bilgiler, Bilecik için çok iyi olacaktır. İnanıyorum ve ümit ediyorum ki ilerleyen yıllarda buraya kendi grubumuzla geldiğimiz de kendi evimiz gibi ağırlamalıyız” dedi.

 

 

  “DİRİLİŞ DİZİSİ, ŞEHRİN TANITILMASI, İLGİ ODAĞI OLMASI NOKTASINDA DA CİDDİ GELİŞMELERE YOL AÇIYOR”

 

  Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise, Bilecik'i, taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, diriliş, kuruluş ve kurtuluş beşiği Şeyh Edebali diyarı, Osmanlı toprağı, Ertuğrul Sancağı olarak tarif etti. Bilecik’in etrafının büyük şehirler dolup taştığını belirten Yağcı; sözlerine şöyle devam etti:

 

 

  “ Biz farklılıkları çıkaracak bir sistemi ortaya koyarak Bilecik gibi büyümeli, Bilecik gibi gelişmeli, geçmişiyle övünen geleceğine emin adımlarla basan bir marka şehri oluşturmak amacındayız. Şehrimizin alt yapılarını yaptık şimdi bugünlerde artık tanıtım dönemindeyiz. Birçok şeyimiz var fakat birçok eksiğimiz olduğunu da biliyoruz. Bu birçok şeyin arz talep ilişkisiyle de ilgisi var. Talep edildikçe arz edilecek.

 

 

Önceden çok otel yokken, şimdilerde bu turlar gelmeye başladıkça girişimciler otel yapma fikri içine girip bizlere geliyorlar. Bu dönem özellikle TRT'nin güzel çalışmalarıyla, tarihimize önem vermeleriyle, Diriliş dizisiyle şehrin tanıtılması, ilgi odağı olması noktasında da ciddi gelişmelere yol açıyor. Tabi şehrimizi en iyi tanıtacak olan sizlersiniz.

 

 

Burada canlı şekilde görüp, dinleyip şehirlerinize gittiğinizde programlar, projeler yapacaksınız. Bizler buradayız. Burası Atamızın, dedemizin toprağı bu toprağın sahibi hepimiziz. Ben bu topraklara aitim bu toprakların güzelliklerini görmek istiyorum diyen herkes başımızın tacıdır. Umarız buradan bir gider, bin dönersiniz.”

 

 

  “ERTUĞRUL GAZİ'Yİ DEDE BİLEN, ŞEYH EDEBALİ'Yİ BÜYÜK BİLEN KİM VARSA BU TOPRAKLARDA MİRAS HAKKI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

 

  Son olarak konuşan Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik için çok önemli olan faaliyetler zincirinin bir halkası olarak rehberlerle bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Nayir, “Masanın bu tarafında merkezi yönetim var. Belediye ve İl Özel İdare olarak yerel yönetim var. Sivil toplum kuruluşlarını temsil eden Ticaret ve Sanayi Odamız var. Bizler aynı zamandan BEBKA Yönetim Kurulu'nun da üyeleriyiz. Bilecik için yapılacak şeylerde biz bu 4 kişi gücümüzü birleştirerek daha etkili olmaya çalışıyoruz.

 

 

Tarihi, kültürel, doğal olarak büyük zenginliklerimiz var. Ve bunları tanıtmak konusunda büyük eksiklerimiz olduğunu fark ettik. Bizler her birinizi Bilecikli olarak buradan göndermek amacındayız. Tarihimiz ortak, atalarımız ortak, Ertuğrul Gazi'yi dede bilen, Şeyh Edebali'yi büyük bilen kim varsa bu topraklarda miras hakkı olduğunu düşünüyoruz.

 

 

Bundan 15-20 yıl önce Çanakkale nasıl sönük bir mekan iken şimdi nasıl bir cazibe haline geldi. burası da o kadar tarihi değerlere sahip belki daha fazlası. Tanıtıldığı takdirde sadece bizler değil, ülkemizin tamamı istifade edecektir” ifadelerine yer verdi.

 

 

  Konuşmaların ardından İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu üyesine, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından Osmanlı armasının bulunduğu bir tabak hediye edildi. Ardından 45 kişilik rehber grubuna Bilecik'e özgü hediye verilirken, heyet ile protokol üyeleri hep birlikte Pelitözü Göletti önünde hatıra fotoğrafı çekildi.Son Güncelleme: 31.03.2016 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bilecik Merkez Nöbetçi Eczaneleri