EN ERKEN KALP KRİZİ BELİRTİSİYMİŞ

Vücudumuzda oluşan farklılıklar çeşitli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Genellikle fark edilmeyen bu değişimler tehlikeli hastalıkların önceden teşhis edilmesini sağlayabiliyor. Uzmanlara göre kulaklarınızda görülen değişim kalp hastalıkları hakkında uyarıyor olabilir. İşte kalbin tehlikede olduğunu gösterebilen o işaret.

İbrahim Sünetci
İbrahim Sünetci
10 Ocak 2023 Salı 12:01
462 Okunma
EN ERKEN KALP KRİZİ BELİRTİSİYMİŞ

Vücudumuzda oluşan farklılıklar çeşitli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Genellikle fark edilmeyen bu değişimler tehlikeli hastalıkların önceden teşhis edilmesini sağlayabiliyor. Uzmanlara göre kulaklarınızda görülen değişim kalp hastalıkları hakkında uyarıyor olabilir. İşte kalbin tehlikede olduğunu gösterebilen o işaret.

Sinsice gelişen kalp hastalıkları nedeniyle her yıl milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Bu nedenle kalp sağlığımızı korumak ve kalp hastalıklarını erken teşhis etmek hayati önem taşıyor. Kalp hastalıklarının belirtilerinin genelde kalpte meydana geldiği düşünülse de yapılan araştırmalar farklı belirtiler de gösterdiğini açıklıyor. Kulakta ortaya çıkan değişimler kalp hastalıkları hakkında uyarı verebiliyor.

Kulağınızda değişiklik yaşarsınız doktora görünebilirsiniz

Araştırmacılar kulak memesi kırışıklıkları ile koroner arter hastalığı arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Kırışıklık genellikle 45 derecelik bir açı oluşturur ve çapraz olarak geriye doğru uzanır. Kulak memesindeki kırışık her zaman kalp hastalığı belirtisi olmasa da uzmanlar, değişikliği yaşarsanız bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyor.

Kulak memesinin çapraz kıvrımı, adını kulak kepçesinin açıklığından kulak memesine kadar olan çizginin kardiyovasküler hastalıkların, diyabetin ve erken yaşlanmanın gelişimini tahmin edebileceğini söyleyen Frank Sanford'dan almıştır. Frank bu bağlantıyı 1970'lerde gözlemledi ve o zamandan beri uzmanlar konuyla ilgili çok sayıda çalışma yürüttüler.

Kulak çınlaması kalp hastalığıyla bağlantılı mı?

Bir göğüs hastalıkları uzmanı olan Dr. Frank Sanford, 1973'teki bir makalesinde, kendisi ve meslektaşlarının vardığı sonuçlara dayanarak, kalp hastalığı ile kulak memesi kıvrımı arasında bir bağlantı olduğunu bildirdi . O zamandan beri geçen on yıllarda, birçok araştırmacı kulak memesi üzerindeki küçük çizgi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkiyi inceledi. Beş yüzden fazla otopsiye dayanan en iyi bilinen çalışmalardan biri, kulak memesindeki kıvrımların vakaların yüzde 80'inde 40 yaşın altındaki kişilerde kalp hastalığı riskini öngördüğünü buldu.

Yüzde 80 hastanın kulak memesinde görüldü

Başka bir çalışma da kulak memesi kırışıklıklarının kalp hastalığının artan insidansı, kapsamı ve ciddiyeti ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Akut inme nedeniyle hastaneye yatırılan yaklaşık 250 hastanın gözlemlendiği başka bir çalışmada, yaklaşık yüzde 80'inin kulak memelerinde çapraz bir kırışık olduğunu bulmuşlardır. Sonuçlara dayanarak doktorlar, çapraz kulak memesi kıvrımlarının iskemik inmeyi, yani kalp kasına yetersiz kan beslemesinden kaynaklanan kalp hastalığını tahmin edebileceği sonucuna vardılar.

Konuyla ilgili yapılan araştırma, kulak memesi kıvrımının tanısal faydası ile bağlantılı olarak işitme organımızdaki kıvrımın kronik koroner sendromları saptamada hala yetersiz olduğunu bildiren 2021 tarihli bir çalışmadır.

Buruşuk kulak memeleri neden kalp hastalığına işaret edebilir?

Araştırmacılar, kulak ve kalp arasındaki yukarıda belirtilen gizemli bağlantının nereden geldiğinden emin değiller. Bir açıklama, kalp kası ve kulak memesinin aynı genetik materyalden yapıldığı ve doğrudan birbiriyle ilişkili olduğudur. Diğer bir bakış açısına göre ise kulak kırışıklıkları damar hastalıklarından kaynaklanabilecek bir cilt dejenerasyonu türüdür.

Kan akışının olmaması buruşmaya yol açabilir

Ancak diyagonal kulak memeleri ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki hakkında başka teoriler de var. Örneğin, belirli bir kromozomun DNA sarmalındaki değişiklikler , kulak memesinin köşegen kıvrımıyla ilişkili olabilir, çünkü her ikisi de koroner arter hastalığının nedeni olan ateroskleroz ile ilişkilidir. Dokuların esnekliğinden ve sağlamlığından sorumlu olan protein olan elastin, kulak memesinin kırışmasında da rol oynayabilir. Kan akışının olmaması nedeniyle fiziksel buruşma meydana gelebilir.

Riskli belirtiler

Koroner arter hastalığı ile ilgili semptomlar yaşanıyorsa bir doktora görünmek daha önemlidir. Bunlar egzersizle kötüleşir ve istirahatte kaybolur. Bu semptomlar arasında göğüs ağrısı veya basıncı, omuz veya alt çenede ağrı, sol kola yayılan göğüs ağrısı , bacak ağrısı veya şişmesi, nefes darlığı ve yorgunluk yer alır.

KAYNAK:POSTA

https://www.posta.com.tr/galeri/hemen-kontrol-edin-kalp-krizinin-en-erken-belirtisiymis-2600193/2

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner22

resim yükleresim yükle