ASGARİ ÜCRET 2 BİN 800 TL OLMALIDIR

Birleşik Metal İş Sendikası Bölge Temsilcisi Recai Büyükbeyhan, 2019 asgari ücretinin işçilerin kriz karşısında korunması için hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek, " Asgari ücret ülkemizde çalışanların tamamını ilgilendiren bir konudur. Asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biridir" dedi.

banner21
12 Aralık 2018 Çarşamba 16:59
758 Okunma
ASGARİ ÜCRET 2 BİN 800 TL OLMALIDIR
banner15
banner18

Birleşik Metal İş Sendikası Bölge Temsilcisi Recai Büyükbeyhan, 2019 asgari ücretinin işçilerin kriz karşısında korunması için hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek, " Asgari ücret ülkemizde çalışanların tamamını ilgilendiren bir konudur. Asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biridir" dedi.


 Bilecik Sendikalar Birliği’ne üye emekçileri, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nda bir araya geldi.  Burada toplanan grup adına açıklama yapan Birleşik Metal İş Sendikası Bölge Temsilcisi Recai Büyükbeyhan, asgari ücretin net 2 bin 800 TL olması gerektiğini vurguladı. 2019 asgari ücretinin işçilerin kriz karşısında korunması için hayati öneme sahip olduğunu anlatan Büyükbeyhan sözlerine şöyle devam etti;


 “Asgari ücret ülkemizde çalışanların tamamını ilgilendiren bir konudur. Asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biridir. Asgari ücret on milyonların derdidir. On milyona yakın işçi ya asgari ücretin altında ya da asgari ücrete çok yakın bir ücretle çalışmaktadır. Öte yandan asgari ücret seviyesindeki artış, genel ücret artışlarını da etkilemektedir. İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkilenmektedir" dedi. 


  “2019 asgari ücreti işçilerin kriz karşısında korunması için hayati öneme sahiptir”


  Büyükbeyhan, 2019 yılı asgari ücretin ülkenin içinde bulunduğu ağır ekonomik kriz nedeniyle her zamankinden daha büyük önem taşıdığını ifade ederek, "Geçen yılın asgari ücreti hem enflasyon hem de döviz karşısında erimiştir. 2019 asgari ücreti işçilerin kriz karşısında korunması için hayati öneme sahiptir. Tespit edilecek asgari ücret öncelikle asgari ücret civarı çalışanların, genel olarak da sendikalı olsun olmasın bütün işçilerin ücret seviyesini etkileyecektir. Kriz koşullarında ücretleri baskılamaya dönük yaklaşımlar, 'fedakarlık' ve 'aynı gemideyiz' söylemleri giderek artmaktadır. Nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle yaşadığı bir ülkede, yaşanabilir bir memleketin ancak ve ancak yaşanabilir bir ücret ile mümkün olduğu, işçilerin yararına olanın ülkenin de yararına olduğu açıktır. Kapitalizmin her krizinin faturasını işçilere keserek, sermayeyi kurtarmaya yönelik neoliberal politikalar işçilere ve memlekete zarar vermiştir. Ücret artışına, insanca çalışmaya ve insanca yaşamaya dayalı bir büyüme mümkündür ve zorunludur. 2019 asgari ücreti belirlenirken konuya dair temel yaklaşım bu olmalıdır" dedi. 


  “Asgari ücret döviz karşısında da ciddi bir erimeyle yüz yüzedir”


  Büyükbeyhan konuşmasının devamında asgari ücret döviz karşısında da ciddi bir erimeyle yüz yüze olduğunu anlatarak, "2008 yılı başında aylık 414 ABD Doları olan asgari ücret 2018 Aralık ayı itibariyle 302 dolara gerilemiştir. Türkiye dolar açısından ucuz işgücü cennetine dönüşmektedir. Türkiye’de asgari ücretin ABD doları karşısında gerilemesi Türkiye ile Çin’deki asgari ücretleri ABD doları bazında birbirine yaklaştırmaktadır. Ayrıca Asgari ücret milli gelir artışının, yani ülke ekonomisinin büyümesinin de gerisinde kalmıştır. Son 20 yılda reel asgari ücret, kişi başına reel milli gelire göre yüzde 20 oranında gerilemiştir, yani işçiler aleyhine eşitsizlik büyümüştür. 4857 sayılı İş Kanunu ‘cinsiyet’ nedeniyle işverenin işçilere eşit davranmakla yükümlü olduğunu düzenlenmesine rağmen uygulamada ülkemiz ücret eşitliği ilkesinden oldukça uzaktır. Kadınların daha yoğun çalıştığı sektörlerde, kadınlar erkeklerden daha az kazanmaktadır. Asgari ücret altı ücret alan kadınların oranı erkeklerden fazladır" ifadelerine yer verdi. 


" 2018 itibariyle asgari ücretin işverene maliyeti net asgari ücretin yüzde 49 fazlasıdır"


2018 itibariyle asgari ücretin işveren maliyetinin net asgari ücretin yüzde 49 fazlası olduğuna değinen Büyükbeyhan, "Son yıllarda işverenlere sağlanan çeşitli teşvikler sonucunda net asgari ücret ile asgari ücretin işverene maliyeti arasındaki fark da azalmaktadır. Asgari ücretin bir bölümü işverenler yerine kamu kaynaklarından finanse edilmektedir. 2007 yılında asgari ücretin işverene maliyeti, net asgari ücretin yüzde 70’i kadar daha fazlaydı; 2018 itibariyle asgari ücretin işverene maliyeti net asgari ücretin yüzde 49 fazlasıdır. Net asgari ücretin tutarı konusunda uzun zamandır kamuoyu yanıltılmaktadır. Bilindiği gibi 2008 yılına kadar ücretliler topladıkları fatura ve fişler karşılığında devletten vergi iadesi almaktaydı. 2008’de bunun yerine Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulaması başlatıldı. AGİ’nin dahil edilmesiyle net asgari ücret olduğundan yüksek gösterilmeye başlandı. Oysa AGİ işveren tarafından ödenmiyor ve ücret değildir. Net asgari ücret işveren tarafından işçiye ödenen miktardır. AGİ ise devlet tarafından sağlanan bir destektir. 2018 itibariyle Askeri Geçim İndirimi (AGİ) hariç asgari ücret bin 603 TL değil aslında bin 451 TL’dir.


  “Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı”


  Büyükbeyhan son olarak, 2019 asgari ücretine dair taleplerimizi şöyle sıraladı;
"Kriz koşullarında asgari ücretin geçim koşullarına uygun artması hem işçiler hem ülke için yararlıdır. Asgari ücret geçim ücret olmalıdır. Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır. Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, Asgari Ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmeli ve uyuşmazlık durumunda toplu eylem hakkını da içermelidir. İşçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.  Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması için, asgari ücretin milli gelir artışından yararlanması için, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi için, asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 TL olmalıdır."

Anahtar Kelimeler:
BİLECİKHABER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YUSUF 2018-12-12 22:53:24

KADROLU İŞÇİLER SAĞILIR İNEKMİ ONLARDA VEGİ VERMESİN O HALDE

Bilecik Merkez Nöbetçi Eczaneleri