İŞTE MASADAKİ ZAM ORANI

Ekim ayı enflasyon rakamları ile Ocak zammı 2023 için 4 aylık zam oranı kesinleşti. Yeni emekli ve memur maaşları için 2 veri kaldı.

İbrahim Sünetci
İbrahim Sünetci
03 Kasım 2022 Perşembe 12:06
480 Okunma
İŞTE MASADAKİ ZAM ORANI

Ekim ayı enflasyon rakamları ile Ocak zammı 2023 için 4 aylık zam oranı kesinleşti. Yeni emekli ve memur maaşları için 2 veri kaldı.

Asgari ücrete ne kadar zam olur?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası önceki yıl sonu beklentisi yüzde 60 iken yüzde 65 seviyesine çıkarmıştı. Biz bunun bir söylem dili olduğunu gerçekte böyle bir oranın olmayacağını söylemiştik. Yüzde 85’lik oranı şöyle okumalıyız. Bir önceki yılın aynı ayına göre geçen enflasyondur. Aralık ayından bu zamana kadar geçen enflasyon yüzde 55 seviyesine çıktı.

Yüzde 55’lik enflasyon oranı üzerinden değerlendirecek olursak asgari ücret 2021 yıl sonu itibarıyla 2.825 TL olan asgari ücret 4 bin 253 TL’ye yükseltildi. O zaman enflasyon yüzde 34’tü. Bu artışın o dönemde fahiş artış olduğundan bahsedilmişti.

O dönemde yüzde 50’lik artış yapıldı. İstihdama olumsuz etkisi olacağından bahsedilmişti. İstihdamda belli süre yatay seyrettikten sonra istihdamda azalma olmadı. Asgari ücretteki artışlar istihdamda olumsuz etki yaratmıyor. Yıl başında 4253 tl olan asgari ücret temmuz ayında ikinci bir kez daha arttı ve 5 bin 500 TL’ye geldi. O dönemde yüzde 30’luk artış yapılmıştı enflasyon yüzde 42’idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asıl zammın yılbaşında yapılacağını söylemişti.

"Yüzde 75’ten aşağı çıkmayacak"

Şu andaki enflasyon rakamları yüzde 55. Şu anda her ne kadar Merkez Bankası’nın beklentisine göre yüzde 65’lik enflasyon öngörülse de yılsonu enflasyon beklentileri yüzde 75’ten aşağı çıkmayacaktır. Merkez Bankası bunun tekrar revize edecektir. Eğer yüzde 75 enflasyon olacağını farz edersek asgari ücretli temmuz ayında yüzde 30’luk fark aldı. Daha önceden almadığı önceki dönemlerden katlandığı yüzde 40-45'lik fark var. Asgari ücret üzerine yüzde 40’lık artış yaparsak 7 bin 700 TL civarına gelir eğer yüzde 45 artış yaparsak 7 bin 945 TL civarına gelir. Ki 8 bin lira psikolojik sınır, bu tutar açlık sınırlarının üzerinde, en azından bu dönemde açlık sınırının üzerinde bir rakam belirlenmesinde fayda var.

Memur ve emekli zammı hakkında

Memur ve emekliler için artışlar enflasyon farkı kadar olacak yılın ikinci alt ayın enflasyon farkı kadar. Merkez Bankası’nın beklentisi her ne kadar yüzde 60’tan 65’e yükseltilse de beklenti anketlerine göre yüzde 75’lik bir enflasyon bizi bekliyor. Yani yüzde 42.35 ilk 6 ayda alındığına göre yüzde 30 ile yüzde 35’lik bir enflasyon farkı memur ve emeklilerimize verilecektir.

Bununla beraber sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta belirtmiş olduğu üzere bir sosyal refah payı düzenlemesi adı altında ya da emeklilere geçen dönem yapıldığı gibi bin TL’lik seyyanen zamlarla enflasyon oranından daha fazla bir artış memur ve emeklilerimize yapılacaktır.

‘Memur ve emekliye yüzde 30-35 arası zam farkı yansıtılacak’

Yüzde 42.35’lik enflasyon ilk 6 ayda oluştu. Eğer yüzde 30’luk bir fark olursa bu da yıl sonu enflasyonun yüzde 72 seviyesinde olması demektir. Yüzde 30 ile yüzde 35’lik bir enflasyon farkı memur ve emeklilerimize yansıtılacaktır.

Bir önceki dönemde yüzde 42’lik bir artış yapıldı. En az enflasyon oranında bir artış yapılmakla beraber enflasyon üzerinde olacak bir artış diğer düzenlemelerle de hayata geçirilecektir.

Yüzde 30 ile 35 arasında zam olursa en düşük memur ve emekli maaşı ne kadar olur?

En düşük memur maaşı 9 bin 105 TL seviyesindedir. Yüzde 30’luk artış olursa 11 bin 837 TL, yüzde 35’lik bir artış olursa 12 bin 292 TL seviyesinde olacaktır. Yüzde 40’lık bir artış olursa eğer 12 bin 747 seviyesinde olacak.

En düşük emekli maaşı ne kadar olabilir?

En düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL seviyesindedir. Hatta bununla ilgili bu tutarın asgari ücret seviyesinde olması sendikalarca talep ediliyor. Ancak en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL üzerinde yüzde 30’luk artış olursa 4 bin 550 TL, yüzde 35’lik artış olursa 4 bin 725 TL, yüzde 40’lık artış olursa 4 bin 900 TL olacaktır.”

KAYNAK: MİLLİYET

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner22

resim yükleresim yükle