Advert Advert

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ UZUN'DAN ANLAMLI MESAJ

Bilecik Belediyesi Meclisinin AK Partili kadın üyesi Sevcan Uzun, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme hakkı verilmesi ile ilgili bir mesaj yayımladı.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ UZUN'DAN ANLAMLI MESAJ
BELEDİYE MECLİS ÜYESİ UZUN'DAN ANLAMLI MESAJ İbrahim Rafet Sünetci
Bu içerik 455 kez okundu.
Advert

 Bilecik Belediyesi Meclisinin AK Partili kadın üyesi Sevcan Uzun, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme hakkı verilmesi ile ilgili bir mesaj yayımladı.  

 


  Uzun, mesajında, Türkiye tarihinin en önemli günlerinden biri olan kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83’üncü yıl dönümü olduğunu belirtti. Sevcan Uzun, “5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasayı kabul ederek, Türk kadınına yasalar önünde erkeklerle eşit haklar verilmiştir. Bu karar, bugün gelişmiş olarak gördüğümüz pek çok Avrupa ülkesinden daha önce verilmiştir. 1930 belediye seçimleri kadınlara, seçimlere katılma belediye meclis üyesi olma, seçimlerde aday olma hakkını sağlaması nedeniyle oldukça büyük önem kazanmış ve dikkat çekmiştir. Kadınlara tanınan haklar Türkiye'nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır. Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için bir gerekliliktir. Çünkü kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel ögelerindendir. Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Atatürk 1925 ’teki nutuklarında kadın meselesi hakkında bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir. Siyasette güçlenen kadın, ekonomik açıdan ve toplumsal alanda da güçlü kadın anlamına gelmektedir. Bugün kadın temsilcilerimize baktığımızda ilimizde 4 Belediye Meclis üyesi ve 1 İl Genel Meclis üyesi, ülkemizde ise 2 Bakan, 82 milletvekili, 39 belediye başkanı, 2 bin 198 Belediye Meclis üyesi, 110 İl Genel Meclis üyesi ve 674 muhtar bulunmaktadır. Bu düşünceler ışığında  hayatın her alanında yer alan, maddi ve manevi büyük yükler taşıyan kadınlarımızın karar verme süreçlerinde de var olmaları gerekmektedir ve bunun sağlanacağına da inancım tamdır. Bu sayıların artması temennisiyle, çok önemli ve değerli olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83'üncü yılını kutluyorum. Bu imkanı biz kadınlara sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

bilecik haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Osman     2017-12-05 Ne.diyoo yaaa.Bu kadar yazıyı lise yıllarinda yazsaydi şimdiye prof olmuştu.
ünver     2017-12-04 klise lafları bırakın artık millet sizden bıktıııııııııııı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK PARTİ BİLECİK İL YÖNETİM KURULU TOPLANDI
AK PARTİ BİLECİK İL YÖNETİM KURULU TOPLANDI
SAFFET ŞEKER ORTAOKULU’NDAN İLK KURŞUN VİDEOSU
SAFFET ŞEKER ORTAOKULU’NDAN İLK KURŞUN VİDEOSU