YENİ SEÇİLECEK BELEDİYE BAŞKAN'INDA OLMASI GEREKEN öZELLİKLER NELER ?

Yeminli mali müşavir Münür Şahin açıkladı.

YENİ SEÇİLECEK BELEDİYE BAŞKAN'INDA OLMASI GEREKEN öZELLİKLER NELER ?

Yeminli mali müşavir Münür Şahin açıkladı.

01 Ocak 1970 Perşembe 00:00
1702 Okunma
YENİ SEÇİLECEK BELEDİYE BAŞKAN'INDA OLMASI GEREKEN öZELLİKLER NELER ?
Yeminli mali müşavir Münür Şahin açıkladı.

YAKLAŞAN YEREL SECİMLER öNCESİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARI ORTAYA CIKMAYA BAŞLADI.

TABİ BU KONUMU COK İYİ HAKEDENLER YANINDA,İSMİNİ öN PLANA TAŞIMA AMACI TAŞIYANLARDA VAR.

;quot;2023 YILINDA 200.000 KİŞİNİN YAŞIYACAĞI BİLECİK;quot;İçİN BU DöNEM ADAYLAR COK öNEMLİ.

BU İLDE YAŞIYAN İçİNİZDEN BİRİ OLARAK,BENİM BELEDİYE BAŞKANIM NASIL OLMALI DİYE ARAŞTIRDIĞIMDA

AŞAĞIDAKİ YAZIDA BELİRLEDİĞİM KONULARA HAKİM FARKLI BİR ADAY GEREKTİĞİNİ DüŞüNDüM.

KİMSENİN ALINGANLIK ETMESİNE GEREK YOK,YAZIMDA BELİRTTİĞİM öZELLİKLERİ TAŞIYAN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN

BİZİ ;quot;2023 YILINDA 200.000 KİŞİNİN YAŞIYACAĞI BİLECİK;quot;E GöTüRMESİ MüMKüN.

Yerel secimler yaklaştıkca belediye başkan adayları adaylıklarını acıklamaya basladı.Demokrasilerde doğal olanı bu dusuncede olanların haklarını kullanarak adaylıklarını ifade etmeleri.Ancak bazen öyle adaylar ortaya cıkıyorki hepimizi düşünceye sevkediyor.Cesaretlerinden ötürü bu arkadaşları tebrik etmek gerekir.Ama konumuz bu değil.Zira aday adaylığı bir yerde toplumda ismini öne cıkarma arzusunda olanlar içinde büyük fırsat.

Aday adayı olan gercekten bu işi yapabilecek cok değerli arkadaslarımızı ayrı bir tarafa koyup,adaylarda bulunması gereken özellikler konusunda beyin fırtınası yapalım.öncelikle belediye başkan adaylığına soyunacak ve de özellikle merkezde ve büyük ilcelerimizde belediye başkan aday adayı olanlar için olmazsa olmaz özellikler nelerdir;

1-Yönetim deneyimi ve tecrübesi olması.Büyük bir organizasyonu yönetecek eğitime ve cesarete sahip olmalı.

2-Belediye hizmetleri,gelir ve giderleri,belediyeler kanunu,belediye bütcesi gibi konularda bilgi sahibi olmaı.

3-Siyaseti MEVKİ,MAKAM,HAVA ;nbsp;için değil HİZMET için yapma arzusunda olmalı.

4-Eşit işlem ilkesine uyabilecek objektif bir kişiliğe sahip olmalı.Takıntılarıyla ayırım yapan bir davranış bicimini asla benimsememeli.Sonucta objektif olmalı.

5-ALMAYA değil VERMEYE gelmiş olmalı.

6-Dinimizde ve en basıt yonetım anlayısında istişareden,bigi paylaşımından bahsedilirken ben yaptım oldu anlayışını benimseyen aday olmamalı.

7-Bugüne kadar bulunduğu calışma hayatında ve toplumda rol aldığı kurumlarda başarılı işler yapmış ve takdır edılmış olmalı.

8-Toplumda soz sahibi olabilecek olgunluğa,deneyime ve uyumlu davranış bıcımıne sahıp olmalı.

9-Sadece secımı kazanacağı partinin değil tüm halkın beledıye baskanı olduğunu unutmamalı.

;nbsp;

10-Kesin olarak aday olduğu yerde yasıyan,bulunduğu yerin sorunlarına hakim,cözüm üretebilecek yapıda olmalı.Sırf adı gecsin diye secim zamanı Bilecik'i hatırlayan,Bilecik'in yaşamından ve sorunlarından uzak kişiler reklam amaclı aday olmamalı.Bu kişiler eğer etkinlerse bulundukları yerden aday olarak Bilecik'li hemşerilerinin takdirini ve sevgisini kazanmalılar.

11-Acık ve paylaşımcı olmalı.Büyük projelerde mutlaka konuyla ılgıli olanlarla bilgi alışverişinde olmalı.Projelerın gelişimini belediyenin internet sıtesınde acıklamalı.Tüm projelerini yine bu sitede izlenebilir olarak yayınlamalı.

12-Belediyenın gelir ve gider durumunu gösterır bılgılerı detayları ile ınernet sıteınden yayınlamalı.Belediye'nin internet sitesinde belediye faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olunabilecek düzenlemelere gidilmeli.

13-ünüversite ile işbirliği içinde olmalı ve öğretim kadrosundan maxsımum faydayı sağlamalı.Unutulmamalıki artık Bilecik ilinin geleceğinde,gelişiminde ünüversitemiz en büyük rolü üstlenecek.Sonraki dönemlerin adaylarına akademik kariyerli hocalarımız içinde de katılanlar olacaktır.Bu gerceği başkan aday kabul etmeli ve öğretim üyeleri ve rektörle işbirliği içinde olmalıdır.

14-Hibe krediler,yardımlar,BEBKA,AB hibe yardımları ve benzeri konularda bilgi sahibi olmalı ve bunları yönlendırecek donanıma sahip olmalı.Unutulmamalıki belediyeler için bu tarzda proje üretmek ve hibe krediler sağlamak cok önemli bir özellik,özellikle Eskişehir bu konuda cok iyi yol aldı.Bizde bakir konulardan biri,bir iki proje dışında cok yararlandığımız söylenemez.

15-Problemleri oluşmadan önleyecek, problem cözme becerisine sahip olmalı.Yol yapılırken otogarın olması gerektığını,binalara ruhsat verırken otopark ıhtıyacını,kaldırımları yaparken alt yapı ıcın tekrar sökülmemesı ıcın ılgılı kurumlarla organızasyonu sağlamanın gerekli olduğu,yoğun trafik nedeniyle tarfik akışını hızlandıracak önlemleri planlayacak beceriye sahip olunması gerektiğini bilecek duzeyde olmalı.

16-Osmanlının kuruluş yerınde Osmanlı mımarısının özendırılmesi için binaların projelerınde yönlendırmeye gıdecek,mevcutlarda dıs yuzey gorunumunu değiştirecek uygulamaları planlayabılmelı.İl ve ilcelerimizde Osmanlı izi yapılarda görülmeli,cok basit olan bu konuyu organize edebilecek yeteneğe sahip olmalı.En az bir iki sokak Eskşehir'deki Odunpazarı evleri projesi gibi düzenlenebilir.Unutmayalımki o evlerin otel ve reteurant olanları sonradan eski ev modeline uygun yapılmış binalardır.Bilecik iline gelen bir kişi Osmanlı imajını hissetmelidir.Şeyh Edebalı ve Orhan Camii karşısındaki gecekondu gibi evler yerine Osmanlı mimarisinde iki katlı beyaz renkte eski ev görünümünde yapılar için proje geliştirmelidir.Aday bu konulara sıcak bakmalıdır.

17-Bilecik için en önemli maden olan ve Bilecik ekonomisine büyük katkı sağlıyan;nbsp; mermeri ön plana cıkaracak kullanım alanları yaratarak en reklamını yapabilecek beceriye sahip olmalıdır.

;nbsp;

18-ünüversite öğrencilerini,ailelerince Bilecik'lilere emanet edilen gencler olarak görmeli ve kayıttan itibaren kendilerine özel ilgi göstererek aileleri ile iletşim içinde olacak oraganizasyonları sağlamalı.

19-Spora önem vermeli ve sevmeli,kendiside sporun içinde yer alarak örnek olmalıdır.İlin futbolda profosyonel ligde yer alması gerceğin kabul etmeli ve buna göre Bal ligine cıkma ümidi olan takımı alıp adını Bilecik Belediyespor veya BİLECİK 1299 SPOR KULüBü adı olarak ;nbsp;değiştirmeli ve sahiplenmelidir.Kulübü Bilecikli yerli hocalara teslim etmeli ve 24 kişilik futbolcu kadrosunun 18 kişisinin Bilecik kökenli yerli olmasını temin etmelidir.Kulüp kalıcı gelirlerle sanayici ve esnafa yük olmadan varlığnı sürdürmelidir..Spor tesisi sayılarının arttırılarak bu tesislerin bakımının sürekliliğinin sağlanmasında takipci olmalı.Nüfusunun genclerden oluştuğu ve ünüversitemiz nedeniylede genc nufusun yoğun yasadığı ilimizde gencleri spora teşvik ederek kötü alışkanlıklardan korumalı.

20-Hedef 2023 de ; 200.000 Kişinin yaşadığı,Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yerine yakışan sanayileşmiş,eğitimde tercih edilen,ŞEYH EDEBALI isminin MEVLANA ismi gibi ön plana cıkartan turizm kentine dönüşmüş,tarımda seracılığı ile 4 mevsim meyva-sebze üretip pazarlayan,cicekcilikte ve fidan yetiştiriciliğinde Yalova'ya altarnatif,HES ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri ile enerji üetim merkezi olmuş,sanayide Yenişehir'e kadar uzanan alanda organize sanayi bölgeleri ile Bursa'ya altarnatif olmuş ili yönetebilecek,planlayabilecek bilgi ,beceri ve yeteneğe sahip olmalı.

21-Karaköy'den-Vezirhan'a,Söğüt sınırından Yenişehir sınırına kadar alana yayılmış bir kentin alt yapısını planlayabilecek beceride olan.

22-Şehrin sıkışan merkezine altarnatif yeni,her türlü alt yapısı planlanmış ana yola uzanan güzergahta iş merkezleri ve yerleşim yerleri planlayabilecek yetenekte olmalı.

23-Bilecik olarak Eskişehir-İstanbul karayolundan ticari alamda yararlanamıyoruz.Bu konuda Bozuyük güzel tesislere sahip oldu.Bilecik ilinin yoldan ticari anlamda yararlanması için,tesislere ihtiyac var.Otogar yapılacak mutlaka cok faydasıda olacak,ancak bu yeterli değil.Osmanlı mutfağını öne cıkaran tesislere,alışveriş için Osmanlı mimarisnde yapılmış işyerlerine ihtiyac var.Yol kıyısındaki tesisler dediğimiz gibi yapıldığında istihdam acısından,il eknomisine sıcak nakit para girişi acısından büyük katkı sağlanacak.Nehirlerimizde olduğu gibi,Arabalar gecer biz bakar olmıyalım.Bunu dusunebilecek ve projelendırebılecek yeterlılıkte aday olmalı.

;nbsp;

24-Yolun kıyısına yapılacak tesileri ön plana cıkarmak için belirlenecek görselliği olan bir alana Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş ve en üst sınırlara ulaştığını gösteren haritaları dönemler itibariyle mermer platformlar üzerinde göstermeliyiz.Roma da Roma İmparatorluğunun kuruluşundan,sonlanmasına kadar kırıtık dönemlerın haritaları herkesın görebileceği bir alanda sergilenmiş durumda.Bilecik olarak Osmanlı İmparatorluğu,Seyh Edebalı,bugune kadar kurulmuş Türk Devletlerinin kurucuları ve bayrakları yoldan gecenlerin dikkatini cekecek,onları mola vermeye teşvik edecek şekilde projelendirilmeli.Aday bunu planlayabilecek ve ;nbsp;geliştirebilecek yeterlilikte olmalı.

25-Bilecik ilinin sınırlarının başladığı her işlek yol güzergahına;KURULUŞUN VE KURTULUŞUN BAŞLADIĞI BİLECİK İLİNE HOŞGELDİNİZ tabelaları özel idarece fınanse edilerek yerleştirilmeli.Başkan adayı bunları dusunebılecek yeterlılıkte yaratıcılıkta olmalı.

Yukarıdakı özellıklere daha fazlalarını katmak mümkün.Ama bu düzeyde olmayanlarında sırf cesaret veya ismim gecsın anlamında aday adayı olmalarıda kabul edılebılır bır durum değil.2023 de 200.000 kişinin yaşadığı Bilecik hayal olmaktan cıktı.Değişim sadece Bicecik'te yasıyanlarla sağlanamaz.O yuzden Bilecik göc almalı,boş olan köylerimiz göçlerle tekrar canlılık kazanmalı.Bu konuda secıcı olunmalıı ve mevcut Bilecik halkı ile uyum sağlıyacak illerden göc için girişimde bulunulmalıdır.Biz bunu planlamasak da kendiliğinden göç alacak ilimiz,ancak bunu;nbsp; bir planlan içinde gercekletirmeliyiz.

Sonuc itibariyle yerel secimler yaklaşırken özellikle Bilecik Belediye Başkanlığı Adayları için olması gereken özelliklerle ilgili düşüncelerimizi aktarmak istedik.2023 e 10 yıldan az süre kala 200.000 kişinin yaşadığı Bilecik hayal değil.Yeterki secimimizi bizi bu hedeflere taşıyabilecek adaylardan tarafa yapalım.Particilik,kayırma ön planda olursa hedeflere ulaşmamız hayal olur.Unutmayalımki yerel secimler genel secimler gibi değil.Bu dönemde Bilecik ilinin sorunlarının secimde tartışılması,projelerin konuşulması hepimizin arzu ettiği durum.Yoksa yerel secimlerde Bilecik sorunları yerine ülkenin sorunlarını tartışmak yersiz olur.Zaten mevcut iki milletvekilimiz bizim adımıza bunu başarı ile yapıyolar.Milletvekilimiz Sn.Dr.Fahrettin Poyraz ve Sn.Bahattin Şeker uyum içinde Bilecik için çalışıyorlar.Değerli Bakanımız Sn Prof.Dr.Nabi Avcı'nın Bilecik için özel bir caba gösterdiğini biliyoruz.Kendilerine cok şey borcluyuz.Bu dönemde AKP tüzüğüne göre milletvekili secilme süresi dolacak Sn.Dr.Fahrettin Poyraz'a mütevazi kişili ile yaptığı büyük ama reklam içermeyen çalışmalarından dolayı ayrı bir sayfa acmak gerekir.İktidarın olanaklarından faydalanmamızda yerel yönetimlere ve OSB'lere desteğinde ve daha bir cok konuda kendisine tesekkur etmemiz bir vefa borcumuzdur.

;nbsp;

Kıramadğımız kıyamadığımız adayın değilde,Bilecik ilini ileriye götürebilecek,yukarıdaki özellikler sahip adayların öne cıktığı,2023 de 200.000 kişinin yaşayacağı Bilecik için yeterli bilgi ve beceriye sahip adayın secimi kazanması dileğiyle tüm adaylara ve başvuru yapacak yeni adaylara ve partilerimize başarılar diliyorum.

Son Güncelleme: 01.01.1970 00:00
Anahtar Kelimeler:
BelediyeMünürşahin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.