TÜRK OCAĞI BAŞKANLIĞI’NDAN ÖĞRENCİ ANDI İÇİN TEBRİK

Bilecik Türk Ocağı Başkanı Taner Bilgin Öğrenci Andı’nın tekrar yürürlüğü girmesinden dolayı tebrik mesajı yayımladı.

TÜRK OCAĞI BAŞKANLIĞI’NDAN ÖĞRENCİ ANDI İÇİN TEBRİK

Bilecik Türk Ocağı Başkanı Taner Bilgin Öğrenci Andı’nın tekrar yürürlüğü girmesinden dolayı tebrik mesajı yayımladı.

01 Kasım 2018 Perşembe 13:04
209 Okunma
TÜRK OCAĞI BAŞKANLIĞI’NDAN ÖĞRENCİ ANDI İÇİN TEBRİK
banner15
banner18

Bilecik Türk Ocağı Başkanı Taner Bilgin Öğrenci Andı’nın tekrar yürürlüğü girmesinden dolayı tebrik mesajı yayımladı.  


  Bilgin yayımladığı mesajında, Danıştay’ın Öğrenci Andı kararı tebrik ettiklerini belirterek, “Danıştay kararında, ‘Andımız’ metninin Anayasa’mız ve milli eğitim sistemimizin temel amaç ve ilkeleriyle uyumlu olduğu, ‘Ant’ın kaldırılması için pedagojik ve yasal gerekçeler gösterilmediği ve dolayısıyla ‘Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının haklı gerekçelere ve hukuki temellere dayandırılmadığı ifade edilmiştir. Danıştay’ın bu kararı, Türk milletinin ezici çoğunluğu tarafından memnuniyetle karşılanmış; ancak dinî gerekçelerin arkasına saklanan bazı çevreler ile etnik ırkçılık şampiyonları tarafından eski Türkiye’nin geri gelmesi, aşizm, tek tipçilik, ırkçılık gibi suçlamalara muhatap olmuştur. Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının, sözde “çözüm ve barış sürecinde birtakım bölücü çevreleri memnun etmek için yapılmış yanlışlardan biri olduğu unutulmamalıdır.  Nitekim çözüm süreci sırasında kandille görüşme yaptıktan sonra Türkiye’ye gelen HDP Eş Başkanı, öğrenci andının kaldırılması hakkında basın mensuplarına şu konuşmayı yapıyor; ‘Her sabah çocuklara yalan söyleten ırkçılık ve ayrımcılık içeren bu metnin Türkiye’nin hayatından çıkartılması önemlidir. Haklarımızı ve özgürlüklerimizi mücadele ederek kazanabileceğimizi gösterdiği için başbakana teşekkür ediyorum’.  Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşu olarak bu tür “taviz”lerin bölücü teröristleri yatıştırmayacağını, tam aksine daha da azdıracağını ısrarla söyledik. Nitekim PKK’nın çözülme sürecinden yararlanarak bölgede gerçekleştirdiği silahlanma, mahkemeler ve kaymakamlıklar kurma, hendekler açma gibi faaliyetler karşısında teröre karşı nasıl kararlı bir mücadele başlatmak zorunda kaldığımız hepinizin malumudur. Bunları unutmamız gerek, bugün 70 yıl önceye giderek Andımızı kimin yazdığını araştıranlar her nedense 5 yıl önce ‘söke söke kaldırttık’ diye övünenleri ağızlarına almıyorlar” ifadelerine yer verdi.


  “Bu kararı büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve alkışlıyoruz”


  Bilgin bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve alkışladıklarını ifade ederek, “ Danıştay kararı, Türkiye’nin yaşadığı bu gerçeklerin doğal bir sonucudur. Bu kararı büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve alkışlıyoruz. Bin yıldır kesintisiz siyasi egemenliğimizi sürdürdüğümüz, bizzat Haçlıların ‘Türkiye’ adını verdikleri bu aziz vatan topraklarında Türk’ün adını gizlemek, yok saymak düşmanlarımızı cesaretlendirmekten başka bir işe yaramaz. Bugünkü gelinen süreçte “Andımız ayet midir?”şeklinde yapılan eleştirilere, elbette ki ayet değildir. Ancak Andımız içerisinde geçen Türküm demek! Çalışkanım demek! Küçükleri sevmek, Büyükleri saymak! Vatanını sevmek ve onun için şehit olmayı bile göze almak, Kuranı kerimdeki birçok ayetle açıklanabilir.  Neticede Danıştay kararına itiraz edenlerin çoğunun temel sorunu, metindeki ‘Türklük’ vurgusudur.  Soruyoruz? Türk’üm demek, doğruyum demek nasıl ve neden ırkçılık veya ayrımcılık olsun? Cumhuriyet’in kurucusu Aziz Atatürk’ün gösterdiği, çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkma” hedefini Cumhurbaşkanımız da sık, sık vurguluyor. Atatürk’ün gösterdiği hedef mi bazılarını rahatsız etmektedir? Türk milletinin varlığı ve Türk devletinin bekası, ancak çağın gerekleriyle uyumlu, bilgi ve akıl temeline dayanan ama imanı, gönlü ve duyguyu asla ihmal etmeyen bir eğitim anlayışı ve siyaseti ile mümkündür” dedi.


  “Andımız, İstiklal Marşı, Bayrak gibi semboller milli duyguları ve milli şuuru besler”


  Bilecik Türk Ocağı Başkanı Taner Bilgin mesajının sonunda, Öğrenci Andı’nın, İstiklal Marşı’nın ve Bayrak gibi sembollerin milli duyguları ve milli şuuru beslediğine değinerek, “Onun için kamuoyunda bazı çevrelerin Andımızı veya İstiklal Marşı’nı okuyoruz ama bir şeye yaramıyor yollu yorumları son derecede hatalıdır. Türk’ün bir etnik grup değil, tarih içinde yoğrulmuş büyük bir millet olduğunu hâlâ anlayamayan veya anlamak istemeyenler var. Öğrencilere milli şuur ve özgüven kazandırmak için eğitim ve öğretimde yapılan öğrenci andı uygulamasının ırkçılık veya faşizmle hiçbir ilgisi yoktur. Milletimizin adı Türk, vatanımızın adı Türkiye’dir. Milletimiz, bin yılı aşkın bir süredir İslam dünyasının en önde gelen devletlerine vücut vermiştir. Türk olmak, bunu ifade etmek, başka milletleri aşağı görmek demek değildir. Tanrı’nın insanları farklı kabileler ve milletler hâlinde yarattığını bildiren ilahi kelama inanan bir milletiz. Binlerce yıllık bir tarihe ve kültüre sahip olan ve bin yılı aşkın süredir de İslam dininin bayraktarlığını yapan, Yahya Kemal’in Galip et çünkü bu son ordusudur İslamın dediği Türk milletinin mensubu olmak, bizler için ancak bir iftihar kaynağıdır. Anayasa’dan Türk kavramını çıkartmayı başaramayanların şimdi de Danıştay kararının uygulanmaması için kampanya başlatmalarına hiç şaşırmadık. Türk Ocakları olarak Millî Eğitim Bakanlığından, temyiz sürecine bakılmaksızın okullarda, Öğrenci Andı’nın yeniden okunmasını sağlamasını bekliyoruz. Bu vesileyle konunun ısrarlı takipçisi olan Türk Eğitim-Sen’i ve yöneticilerini, kararı veren hakimleri gönülden kutluyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
BİLECİKHABER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle

Bilecik Merkez Nöbetçi Eczaneleri