MEMUR ZAMLARINA TEPKİ

Memur-Sen Bilecik İl Temsilciliği tarafından memurlara yapılan zamlara tepki geldi.  

MEMUR ZAMLARINA TEPKİ

Memur-Sen Bilecik İl Temsilciliği tarafından memurlara yapılan zamlara tepki geldi.  

17 Ağustos 2019 Cumartesi 14:58
330 Okunma
MEMUR ZAMLARINA TEPKİ

Memur-Sen Bilecik İl Temsilciliği tarafından memurlara yapılan zamlara tepki geldi.  


  Memur- Sen Bilecik İl Temsilciliğinde yapılan toplantıda açıklama yapan Memur- Sen Bilecik İl Başkanı Süleyman Akyıldız, 5’inci dönem toplu sözleşme görüşmelerinin 1 Ağustos günü yapılan ilk oturumla başladığını ifade etti. Akyıldız, “16 Ağustos’ta yani dün itibariyle de kamu işveren heyeti, masaya ilk teklifini sundu. Kamu işvereni, görüşmelerin 16 Ağustos gününde, bizim tekliflerimizin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sundu.  Kamu işverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip. Teklif gecikti siteminin ve tepkisinin ötesinde teklif geçiştirildi, masa önemsizleştirildi ve alın terimiz değersizleştirildi tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir” dedi.

  “Hükümetin masaya sunduğu fikir debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz”


  Akyıldız açıklamasının devamında, hükümetin masaya sunduğu teklifin debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmayacağını belirterek, “Toplu sözleşme sürecine dair sitem ve tepki cümlelerinin sayısının ve dozunun yükselmesi; kamu işvereninin masaya geç teklif sunma gayretinin ve sunduğu teklifin garabetinin semeresi olarak görülmelidir. Kamu işveren heyetinin geç kalmış ve geçiştirmeye odaklanmış teklifinin içeriğinde bize teklif edilmesi bir tarafa masanın çevresinde dahi terennüm edilmemesi gereken oranlar ve rakamlar yer alıyor. Hükümetin masaya sunduğu ilk tekli güçlü Türkiye imkansız, büyük Türkiye anlamsız ve yeni Türkiye gereksiz fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz. Hükümet bu teklifin, yeni, büyük ve güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek,  kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir. Daha da önemlisi hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir” ifadelerini kullandı.

  “Enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin”


  Akyıldız son olarak, maaş ve ücretlere enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasının kabul edilmesi gerektiğine değinerek, “Memur-Sen Konfederasyonunun ve yetkili sendikalarımızın toplu sözleşme teklifleri teşkilatımız, üyelerimiz ve kamu görevlilerimiz tarafından duruma uygun, çözüme matuf, içeriği makbul, maliyeti ve mahiyeti makul teklifler olarak kabul gördü. Bu kabule rağmen, kamu işvereninin 24 Temmuz’da sanki kendisine hiç teklif sunulmamış, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına, demokratik ve sendikal haklarına, özlük hakları ve çalışma şartlarına dair tekliflerinden bihaber kalmış bir profil çizmesini ne kabul edilir ne de anlaşılır bir tutumdur. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. Dönem toplu sözleşme masasına dün itibariyle sunulan kamu işvereni teklifi kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı sona ermesi gerekirken aksine kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı eklenme çabası olarak da görülebilir. Siyasi irade, toplu pazarlık masasına, kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğu görmeli,  teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir. Emek kesimi için toplu pazarlık masasının anlamı evdeki bulguru kaybetme kaygısı olmaksızın Dimyata pirince gitmektir. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde kamu işvereninden gelen ilk teklifin anlamı 2020 için yıllık toplamda yüzde 6, 60, 2021 için yıllık toplamda yüzde 5, 57 oranın da zam yapılması, iki yıllık toplamda ise yüzde 12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir. Bu durumda kamu görevlilerine ve onların yetkili temsilcisi konumunda konfederasyona ve sendikalara şu denilmektedir. 2020’de maaş ve ücretlerinize enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin. Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde yüzde 15 zam yapıldı fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde yüzde 12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin. Bu rakamların yanına da son 10 yıllık süreçte enflasyon hedef ve tahminleri ile gerçekleşen enflasyon arasında zaman, zaman 2 kata kadar farklılıklar oluştuğu bilgisini de paylaşmak gerekiyor. Buna bağlı olarak,  2020 yılı bütçe teklifi Meclis tarafından kabul edilmemesi halinde 2019 bütçesinin2020 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artırılması söz konusu olacak. Böyle bir durum gerçekleşirse; 2020 yılında Hükümetin bütçesine yaklaşık yüzde 27 civarında zam yapılırken kamu görevlilerinin maaşlarına ise yüzde 3,5+yüzde 3 zam yapılması gibi bir garabet ortaya çıkacaktır. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye'nin gücüne itibar ediyoruz” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 17.08.2019 15:19
Anahtar Kelimeler:
HABERBİLECİK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahahahahahaha 2019-08-19 11:06:58

türkişh sendikasınınn mikrofonu acık kalırsaa millet anlarrr

Bilecik Merkez Nöbetçi Eczaneleri