BİLECİK İL MÜFTÜSÜ AKKUŞ'UN KADİR GECESİ MESAJI

Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, Kadir Gecesi nedeniyle mesaj yayımladı.

BİLECİK İL MÜFTÜSÜ AKKUŞ'UN KADİR GECESİ MESAJI

Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, Kadir Gecesi nedeniyle mesaj yayımladı.

01 Temmuz 2016 Cuma 04:38
725 Okunma
BİLECİK İL MÜFTÜSÜ AKKUŞ'UN KADİR GECESİ MESAJI
banner15

 

Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, Kadir Gecesi nedeniyle mesaj yayımladı.

 

 

    Mesajında; Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı olduğunu hatırlatan Akkuş, bu gecenin önemine de değindi. Akkuş, "Cümlenin içinde birçok kelime, kelimede ise nice hece var. Ne mutlu ki kadir kıymet bilene, bin aydan hayırlı böyle gece var" cümleleriyle başlayan Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, "Zaman ve mekanlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesi bu bakımdan hiçbir geceye nasip olmayan bir olayın meydana geldiği gecedir. Çünkü bu gecede kadri yüce bir kitap olan, Allah Teâla’nın insanlığa gönderdiği son mesaj Kur'an-ı Kerim, inmeye başlamıştır" ifadelerini kullandı. 

  Mesajının devamında Akkuş, "Dini hükümlerin dayanağı olan dört delilin birincisidir. Bütün dini hükümleri ihtiva eden Kur'an-ı Kerim, geçmiş semavi kitapların da özetidir. İnanç, ibadet, ahlak ve sosyal bakımdan insanı ve insan topluluklarını maddi-manevi mutluluğa ulaştıracak her şeyi bildirmiştir.Kur'an-ı Kerim, son ilahi kitap olarak gönderildiğinden, talimatı da bütün insanlığı içine alacak şekilde umumidir. Kur'an-ı Kerim, her şeyden evvel Allah'ın varlığını, birliğini, O'nun yüksek ve eksiksiz sıfatlarını, yaratılmışlara olan rahmet ve mağfiretinin genişliğini tespit ve talim eder. İnsanlar için hayat ve saadet kaynağı olan önemli ve ölmez prensipleri ortaya koyar. Kur'an-ı Kerim, aile hayatı ile karı-kocanın karşılıklı hak ve vazifelerinden, milletler arası hıyanette bulunmak ve gıybet etmek gibi toplumu sarsan kötülükleri yasaklar. Kur'an-ı Kerim, daima ileriyi emreder. 'Babamızdan böyle gördük' münasebetlere; selamlaşmaktan, evlere izin alarak girme adabına varıncaya kadar, sosyal hayatın bütün kurallarını gösterir, en yüksek, en güzel ahlak prensiplerini öğretir. Kur'an-ı Kerim, zina, fuhuş, sarhoşluk, adam öldürmek, yalan söylemek, iftira etmek, haksızlık yapmak, israf etmek, diyerek kötü alışkanlıklardan ayrılmak istemeyenleri ayıplar, körü körüne taklidi reddeder. İlk inen ayeti 'oku' diye başlayan Kur'an-ı Kerim, insanları daima ilme teşvik eder. Akla ve düşünceye büyük önem verir. Kâinatın ve ondaki yaratılış inceliklerini düşünmeye davet eder. 'Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?' Diyerek, ilmin üstünlüğünü ortaya koyar. Hülasa Kur'an-ı Kerim, insanı dünya ve ahirette mutlu kılacak her şeyi ihtiva eden bir Kitab-ı Mübin'dir. O'nu rehber edinen yanılmaz. O'na sımsıkı sarılan sapıklığa düşmez. Onun gösterdiği yolda yürüyen şaşırmaz ve onu okuyanın ecri az olmaz" ifadelerine yer verdi.


  "ALLAH NASİB EDERSE DAHA BİRÇOK RAMAZANLARA KAVUŞACAĞIZ"

 

  Kur'an-ı Kerim'in insanlık için bir hidayet rehberi olduğunu da kaydeden İl Müftüsü Necati Akkuş, açıklamasına şöyle devam etti:

  "Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Ancak, bu geceyi namaz kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, tövbe ve istiğfarda bulunmak, dua etmek suretiyle ihya etmek uygun olur. Üzerinde namaz borcu olanların hiç olmazsa bir günlük kaza namazı kılmaları iyi olur. Böylece, hem namaz borçlarını ödemiş, hem de geceyi ihya etmiş olurlar. Namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları sevap kazanmaya ve geceyi değerlendirmeye vesile olur. Bir taraftan Kadir gecesinin manevi feyiz ve bereketiyle gönüllerimiz Rabbani aşkla coşarken; diğer taraftan ilahi rahmet ve mağfiretiyle bizlere huzur ve sükun bahşeden Ramazan günlerinin hicranını yaşıyoruz. Teravihleri, sahurları, iftarları, vaaz ve mukabeleleri ile rahmani feyizlerin oluk oluk aktığı, mübarek günleri geride bırakmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Ancak, gaye gidene üzülmek değil, gideni kendimizden memnun ve hoşnut olarak gönderebilmektir. Allah nasib ederse daha birçok Ramazanlara kavuşacağız. Kalplerimizde Allah sevgisinin ateşini yakarak mübarek Kadir gecesini ihya edelim. Çoluk çocuğumuzla bu geceden istifadeye çalışalım. Üzerimize vacip olan fıtır sadakalarımızı Bayram namazından önce vermeye çalışalım. Yüce Mevlamıza bütün kalbimizle niyaz edelim ki, şu mübarek gün ve geceler hürmetine, kalp gözlerimiz ilahi aşk penceresine açılsın, gönül dudaklarımız havz-ı kevserle kansın, imanlı ruhlarımız, nur-u kur’an’la parlasın. Hayır dolu Kadrimiz, İhlas kokulu oruçlarımız size ve tüm inananlara şefaatçi olsun! Rabbim bu gecenin kadrini bilenlerden eylesin! Bu vesileyle Alem-i İslam’ın Kadir gecesini tebrik ediyor, daha nice Kadir gecelerine sağlıkla erişmemizi, bu gecenin, cennet vatanımızın refah ve saadetine, necip milletimizin birlik ve beraberliğine vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum."

Son Güncelleme: 01.07.2016 04:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.