AGD DERNEĞİ, MISIRDA 529 KİŞİ HAKKINDA İDAM KARARI VERİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

AGD DERNEĞİ, MISIRDA 529 KİŞİ HAKKINDA İDAM KARARI VERİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

AGD DERNEĞİ, MISIRDA 529 KİŞİ HAKKINDA İDAM KARARI VERİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

AGD DERNEĞİ, MISIRDA 529 KİŞİ HAKKINDA İDAM KARARI VERİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

11 Nisan 2014 Cuma 15:26
1601 Okunma
AGD DERNEĞİ, MISIRDA 529 KİŞİ HAKKINDA İDAM KARARI VERİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Bilecik Şubesi, Mısır’da darbe karşıtı 529 kişi hakkında idam kararı verilmesini protesto etti. AGD’liler, verilen idam kararını protesto etmek amacı ile beyaz gömlek ve pantolon giydi. Ayrıca darağacı kurup Sisi maskeli maket mankeni idam ettiler.  

Merkez Şerifpaşa Camii’nde, Cuma namazı çıkışı bir araya gelen AGD mensuplarına vatandaşlardan eşlik etti. Protestoye bazı siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri destek verdi.

AGD Bilecik Şube Başkanı Sadık Savak, AGD’nin idam kararlarına sonuna kadar karşı olacağını ve seslerini tüm Dünya’ya duyuracaklarını belirtti. Savak, verilen idam kararının bir insanlık suçu olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Kardeş ülke Mısır’da 24 Mart tarihinde 20 dakika süren bir duruşmada 529 kişi hakkında verilen idam kararı bir insanlık suçudur.  Bu kararı veren mahkemenin geçtiğimiz 3 Temmuz’da askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin emrinde olduğu aşikârdır.  Aynı askeri cunta 14 Ağustos 2013 Çarşamba günü Adeviyye Meydanı’nda üç bin’i aşkın sivili şehit etmekten kaçınmamıştır.  Şimdi bu cuntanın emrindeki yargının 529 kişi hakkında verdiği saçma sapan idam kararları bizi şaşırtmamıştır. Cuntanın askerleri ve polisleri tarafından üç bin’i aşkın insanın şehit edildiği, on binlerce insanın yaralandığı bir günün akabinde tutuklanan 1900 sivil sözde mahkemeye çıkarılmış ve 20 dakikalık bir duruşmada 529 idam kararı okunmuştur.  Yani her bir dakikaya 26 idam kararı düşmüştür.  Adeviyye Meydanı’nda sivil halkın otomatik silahlarla tarandığı,  oluk oluk kanın aktığı ve can pazarının yaşandığı bir günde bir polisin ölümü,  529 kişi ile ilgili verilen idam kararına gerekçe sayılmıştır.  Bu kişilerin tek suçu o gün seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmek için Adeviyye Meydanı’nda olmalarıdır.

Bu idam kararlarının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle bir ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Yaşanan bu hukuk dışı süreçte Batı’nın sessiz  kalması elbette ırkçı emperyalizmin izlediği stratejinin bir gereğidir.  Zaten aynı güçler darbe sürecine de destek vermişlerdir. Mısır’da olup bitenleri sadece bir hukuk skandalı olarak değerlendirmek elbette yanlıştır.  Yaşanılan süreç, yeryüzünün enerji kaynaklarını yağmalayarak, kendinden olmayan insanları ücretli köleler haline getirerek, kendilerine itaat etmeyenleri de imha ederek mevcut dünya düzenini işleten ırkçı emperyalizmin örtülü işgalinin yansımasıdır.  529 kişi ile ilgili verilen idam kararı bu coğrafyanın insanlarının bağımsızlığını hedef alan bir karardır. Alınan bu kararın Mısır’ı bir iç savaşa sürükleme ihtimali de bizi endişelendirmektedir.  İşgalci İsrail’e komşu olan ülkelerde yaşanan bu sıkıntılı süreçlerin tek kazananın İsrail olduğu aşikârdır.  ABD ve İsrail ile stratejik müttefik olan ülkelerin yaşanılan süreçle ilgili bir tepki koyamaması ya da ortaya konulan tepkilerin cılız kınamalardan ibaret kalması da bu oyunun bir parçasıdır.

Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de, Bangladeş’te, Afganistan’da, Pakistan’da aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekilmektedir.  Bazen mezhep farklılıkları, bazen etnik farklılıklar kaşınarak bazen de işbirlikçi iktidarların hukuk dışı uygulamaları ile bu coğrafyada kaos ortamları oluşturulmaktadır. Bütün bu süreç hem İslam ülkelerinin her birinde toplumu bir arada tutan bağları koparmaya hem de İslam ülkelerinin ortak bir anlayış etrafında bir araya gelmelerini sabote etmeye yöneliktir. Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarının mutlaka durdurulması gerekir.  Ülkemizdeki tepkiler uluslararası platformlara taşınmalıdır. İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler. Uluslararası toplum Mısır’a baskı yapmalıdır. İslam ülkeleri bu kararla ilgili net bir diplomasi izlemelidirler. Göstermelik açıklamalarla ve cılız tepkilerle bir netice alınamayacağı açıktır. Anadolu Gençlik Derneği olarak biz yeryüzünde ezilen, sömürülen, yoksul ve yoksun bırakılan ve insanlarının oluk oluk kanı akıtılan tüm toplumların bütün bu zulümlere karşı ortak bir irade beyanıyla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Hakkı üstün tutan bir anlayışla yeni bir dünya kurulmadığı müddetçe bu zulümler engellenemeyecektir. Üç günlük iktidar ve çıkar hesapları ile bu ideali terk etmenin vebalini kimse ödeyemez.”

  Konuşmanın ardından yapılan dua ile protesto gösterisi son buldu.

Son Güncelleme: 11.04.2014 15:26
Anahtar Kelimeler:
ProtestoAgd
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bilecik Merkez Nöbetçi Eczaneleri